Home Page Menu


Last Modified on:

Matthew D. Friend © 2013

Precincts for 1884 Election

Rocky Bar was the County Seat of Alturas County from April 4, 1864 until July 6 1882. After the mining rush was over the County Seat shifted to Hailey and Alturas County was broken down into the present day counties of Blaine, Butte, Camas, Elmore, Gooding, Jerome, Lincoln, and Minidoka.

LIST OF PRECINCTS, REGISTRY AGENTS, JUDGES, CLERKS AND POLLING PLACES
FOR THE ELECTION SEPTEMBER 6 1884 FOR ALTURAS COUNTY.

Wood River Times Daily - September 6, 1884 - T. E. Picotte, Publisher

ATLANTA---Polls at C. V. Smiths
Registrar: William H Butler; Judges: Gad Aylwin, Nelson Davis, L. Leadley,

ROCKY BAR---Polls at V. S. Anderson's Office
Registrar: Sol Newcomer; Judges: Issac Mann, James A. Potter, George Golden.

BONAPARTE---Polls at W. H. McKims Office
Registrar:William McKin; Judges: John Marly, George Winder, George W. Jackson

ETHELL'S---Polls at Ethel's House
Registrar:D.B.Ethel; Judges: B.J.Nichols, Stewart Miller, John Harden,

INDIAN CREEK---Polls at Schoolhouse
Registrar: John Andrewatha; Judges: Shirley Ensign, Alden Brown, William Williams

MOUNTAIN HOME---Polls Turners Hotel
Registrar: James Miller; Judges; A.W. Lockman, O.P. Hazzard, Commodore Jackson

MEDBURY---Polls at Railroad Depot
Registrar: F.P. Medina; Judges: Adin Hall, Mr. Edwen, William Turner

GLENN'S FERRY---Polls at C.C. Glenn's House
Registrar: C.C. Glenn; Judges: John Sinnott, Samuel Blackwell, L.C. Lewis

BLISS---Polls at Bliss's House
Registrar: D.B. Bliss; Judges: Robert Miles, R. Ferguson, B.C. Bray

MALAD---Polls at Dawson's Ranch
Registrar: J.B. Hunt; Judges: J.B. Hunt, George Bell, and Clifton T. Riley

TOPONIS---Polls at Woodworth's House (Gooding)
Registrar: E.P. Woodworth; Judges: Richard Schooler, James O. O'Terson, and Isaac McKinney

SHOSHONE---Polls at Gusler's
Registrar: J.S.White; Judges: P.W. Spencer, Agent Allen, and William North

STARRH'S FERRY---Polls at Long's
Registrar: A.F. Long; Judges: Mr. Shoddy, F.A. Starrh

AMERICAN FALLS---Polls At Hughes House
Registrar: M.C.Hughes; Judges, J. McLaren, Mr. Watt ??

HOWE---Polls at Hawley's
Registrar: John Briggs; Judges: John Briggs, Peter Lowe, J.F.Reed

ARCO---Polls at Ferris's Store
Registrar: W.I. Cummings: Judges: Arthur Judge, James Editer, Frank Evans.

TIKURA---Polls at Pergier's House
Registrar: Charles Parker; Judges: Frank Anthony, M.A.Gordon, George Kelley.

LITTLE WOOD RIVER---Polls at John Cameron
Registrar: John Cameron; Judges: A.J. Huff, Brig. Smith, Mr. Spicer

MULDOON---Polls at Thomas's Hotel
Registrar: Paul Thomas Judges: J.H.Graves, John Fordham, Sanford Hall

BELLEVUE---Polls at Whitten's Main Street
Registrar:T.T.Redsull; Judges: Matt McFall, Levi Young, R.P.Dayton

BROADFORD---Polls at Clark's
Registrar: H. Armstrong, Judges: Jacob Clark, D. Harrington, George W. Hunter

HAILEY---Polls at Sheriff's Old Office on Bullion Street
Registrar: W.T. Riley; Judges: J.A. Rupert, E.A. White, E.B. True

KETCHUM---Polls at Baxter's Hotel
Registrar: J.J. Taylor; Judges: Jacob Lockman, Joseph Pinkham, Jacob Ottenheimer

BOULDER---Polls at Bradley's

Registrar: Frank Bradley; Judges: S.W. Bradley, H.J.Murdock, William Schultz

GALENA---Polls at Postoffice
Registrar: A.J. Griffin; Judges: A.B. More, P. Hyde, W.Garrard

VIENNA---Polls at Lefevre's
Registrar: F.W. Scoville; Judges: William Kruse, H.B. Williams, J.S. Childs

SAWTOOTH---Polls at Postoffice
Registrar: G.W. McAllister; Judges: Thomas B. Shaw, Gardner Adams, M. Hannan

WARM SPRINGS CREEK---Polls at Judge's Store
Registrar: W.A. Menach: Judges: G.H. Denson, Captain Ludlaw, D.N. Sommers

DEEP CREEK---Polls at Bolton's
Registrar: A.V. Tillaman; Judges: C.E. Bolton, Joseph A. Meadows, William O'Neil

BULLION---Polls at Miners' Union Hall
Registrar: W.W. Greenwood; Judges: W. Cook, H. Kaiser, Harve Porter

SPRING CREEK---Polls at C.E. Stanton
Registrar: John H. Hall; Judges: John Timmerman, John Case, Clark Stanton

WILLOW CREEK---Pols at Armstrongs
Registrar: John Tolmie; Judges: William Armstrong, William Tolmie

CRICHTON---Polls at Pecks
Registrar: Elisha Hammer; Judges: Jared G. Peck, William Gulliford, W.D. Wheeler

CORRAL---Polls at Babbington's
Registrar: Thomas Babbington; Judges: Charles Babbington, Thurston Hutchings, Mr. Davis

SMOKY---Polls at Martinsburg
Registrar: H.C. Chisholm: Judges: James P. McCarter, E.K. Davis, Newton Revis

SOLDIER CREEK---Polls at White's Hotel
Registrar: George H. Abbott; Judges: J.A. Peck, Charles Smith, Alex Sifers

BIRCH CREEK---Polls at Tyler's
Registrar: W.A. Tyler; Judges: William Bartell, S.A. Bricker, J.B. Warren

HAMILTON---Polls at Blackburn's Cabin
Registrar: Jacob Brinkerhoff; Judges: John Kendall, Ed Scofield

MARTIN---Polls at Martin's
Registrar: Samuel Martin; Judges: P. Coffey, Frank Martin, J. Hoed

 

Blackford County INGenWeb Project © 1996 - | All Rights Reserved

Copyright © 1996 - Blaine County a part of the IDGenWeb Project | Copyright & Statement Information | All Rights Reserved
Original Designed by Jeff Kemps | Created & Designed for Blaine County, Idaho by Matthew D. Friend